En af de mest kendte og populære modeller fra mærket Prestige Italia er RP-gjorden (Relax and Performance), som er specielt designet til at øge hestens komfort.
Fordele ved Prestige RP-gjord
Trykfordeling: Har en blød brystplade/måtte med riller, der fungerer som en luftpude og forhindrer hårdt tryk direkte på hestens brystben.
Bevægelsesfrihed: Gjordens fæste og opbygning tillader, at selve gjorden kan glide frit igennem midterpladen, så den ikke hiver i hestens hud under bevægelse.
Skånsom mod problemer: Ideel til heste med tendens til gjordkrampe, gjordsår eller ømhed ved brystbenet.
Stabil pasform: Modvirker at sadlen skubbes frem, og dæmper sideværts træk.
Vigtigt ved valg af størrelse: Da brystpladen fylder, skal man typisk vælge denne gjord 10 cm længere end en standardgjord.
Gjorden findes fra størrelse 40cm helt op til 90cm og kan bestilles hjem hvis de ikke er på lager, bare kontakt Kirstineholm Rideudstyr.

Prestige - Læderolie 300ml 





